Drabinka gimnastyczna

Drabinki do ćwiczeń – idealne do domowej siłowni

Drabinka gimnastyczna (https://www.marbo-sport.pl/pol_m_Sprzet-fitness_Drabinki-gimnastyczne-1670.html) do ćwiczeń to jeden z niezbędnych elementów domowej siłowni. Może być ona drewniana lub metalowa. Przeznaczona jest zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Drabinki gimnastyczne to narzędzia sportowe, nie wymagające dużego metrażu, ale jednocześnie wielofunkcyjne. Najczęściej kojarzą się z lekcjami wychowania fizycznego w szkole. Jednakże warto pamiętać, że można przy ich pomocy wykonywać różnorodne ćwiczenia.

Ćwiczenia na drabince gimnastycznej

Na drabince gimnastycznej można wykonywać ćwiczenia zarówno korekcyjne, ogólnorozwojowe, rozciągające, jak i wzmacniające. A także ćwiczenia, będące rozgrzewką przed właściwym treningiem. Drabinka gimnastyczna może też służyć do ćwiczeń akrobatycznych, równoważnych, czy też treningu fitness z linami lub gumami. Co ważne, aktywność na drabinkach angażuje różne partie mięśniowe, kształtuje prawidłową postawę ciała i wzmacnia mięśnie. Sprawia, że ciało staje się szybsze i bardziej wytrzymałe, a ruchy pewniejsze i stabilniejsze. Jakie ćwiczenia wykonywać na drabince gimnastycznej? Oto kilka prostych propozycji:

– zwisy lub półzwisy, czyli ćwiczenia rozciągające;

– stanie na rękach przy drabince;

– podciąganie, wahadełko;

– ćwiczenia na brzuch np. unoszenie nóg w podporze, unoszenie nóg ze skrętem, uginanie kolan w zwisie, pomocniczo przy tradycyjnych brzuszkach;

– podciąganie nóg w planku przy użyciu gum lub taśm oporowych;

– pompki przy drabince;

– ćwiczenia na biceps przy pomocy gum lub taśm oporowych;

– ćwiczenia na nogi np. rozciąganie, wymachy nóg w tył, skłony;

– wypychanie bioder w pozycji leżącej z nogami opartymi o drabinkę;

– przysiady tyłem z rękoma na drabince.

To tylko część z możliwości, jakie daje drabinka gimnastyczna. Ćwiczeń tych jest o wiele więcej, w zależności o tego jakim jeszcze sprzętem dysponujemy. Mogą być one jeszcze bardziej uatrakcyjnione, gdy w zestawie do drabinek gimnastycznych posiadamy np. drążek, czy ławeczkę.

Dlaczego warto kupić drabinki gimnastyczne?

Dlatego, że dają naprawdę wiele możliwości. Pozwalają zachować sprawność fizyczną i umożliwiają wykonywanie tradycyjnych ćwiczeń, wpływających na nasze mięśnie. Oczywiście aktywność na drabinkach gimnastycznych poprawia także nasze samopoczucie, kondycję, i siłę. Równie istotny jest fakt, że taki sprzęt pozwala na wykonywanie ćwiczeń w domu bez wychodzenia na siłownię, czy też salę fitness. Nie tracimy więc niepotrzebnie czasu, a w dodatku możemy trenować o każdej porze dnia. Wszystko zależy wyłącznie od nas i naszych chęci.